O pleť sa treba starať aj v zime!

Sú dámy, ktoré do svojej pleti investujú a pravidelná kozmetika, kvalitná starostlivosť a zopár osvojených tipov sú pre ne samozrejmosťou. A potom existuje druhá skupina – postačí jej bežný krém a nejake odličovacie tonikum. Nuž, každá sme iná – našťastie, no jednoznačne platí, že čas a energia, ktorú svojej pleti venujete, sa vám niekoľkonásobne vrátia. Možno nie dnes, ani zajtra, ale o pár rokov určite. Aby som sa o správnej starostlivosti dozvedela viac, navštívila som pre vás odborníčku.

Kvalitná kozmetika nie je len reklamný slogan.

Máme tu ďalšiu zimu a chladné počasie prináša pleti skutočný stres. Neustále striedanie vonkajších teplôt s prekúreným domácim prostredím, suchosť, alebo prílišná vlhkosť interiérov, vietor, mráz. „V zimnom období je nutné prejsť na iný rad starostlivosti. V tomto čase potrebuje naša pleť v prvom rade bohatú výživu. Ľahký hydratačný krém, ktorý sme si obľúbili v lete, teraz treba vymeniť za výživný, na vitamíny a minerály bohatý typ, skôr na olejovej báze, ktorý citeľne pleť vyživí. Avšak stále je dôležité pleť hydratovať, či už prostredníctvom kvalitného hydratačného séra, alebo aj krému, ktorý okrem výživy pleť aj hydratuje. Dobrý pocit po jeho nanesení znamená pružnosť a lepšiu elasticitu. Nemali by sme už pár minút po vsiaknutí pocítiť napätie a suchosť. Taktiež nie je vhodné, aby sa nám pleť príliš leskla. Správny krém pre váš typ pleti spoznáte podľa toho, že sa do pleti vsiakne, ale nezanechá diskomfortný pocit – naopak, pleť je svieža, vyživená a pružná. Samotný druh si vždy vyberajte podľa svojho typu pleti. „Tú by mal poznať každý z nás,” vysvetľuje kozmetička Zuzka Sváková, pokým sa v jej salóne usádzam na ležadlo.
Zuzke sa priznávam, že kozmetiku pod odborným dohľadom som neabsolvovala už roky. Už po pár minútach si uvedomujem, aké podstatné je zveriť sa do odborných rúk. Kozmetička je tu pre vás a jedným z prínosov takejto návštevy je práve presné určenie vášho typu pleti. „Keď si kupujeme krém na pleť v bežnej drogérii, predavačky nie sú vyučené na testovanie vašej pleti. Navyše na to vo svojich predajniach ani nemajú potrebné vybavenie a priestor. Aj samotná kozmetička vidí nuansy až vtedy, keď dôjde k odlíčeniu a teda vyčisteniu pleti. To považujem za alfu omegu správnej starostlivosti,” dodáva Zuzka a príjemnými krúživými pohybmi mi špeciálnymi prípravkami čistí tvár a dekolt. Pri pojme čistenie pleti naozaj spozorniem. Pravda je taká, že nejaké to tonikum a odličovacie obrúsky doma mám, ale žeby som tejto procedúre venovala zvláštnu pozornosť, tvrdiť nemôžem. Kozmetička mi prezrádza, že kvalitný odličovací prostriedok je základom úspechu. V letných mesiacoch je vhodné ľahké tonikum, alebo gél. Najvhodnejšie je používať jednu značku – rad, aj spolu s očným krémom, odličovacími prostriedkami, denným a nočným krémom, maskou a peelingom. Produkty jednej značky na seba navzájom nadväzujú a dopĺňajú sa. Čo sa týka čistenia pleti v zimných mesiacoch, je vhodné prejsť na čistiace mlieko, ktoré je výživnejšie, jemnejšie a prijateľnejšie.

Čo znamená správne čistenie?

Samotné hydratovanie pleti, teda výživa a starostlivosť, neprebieha len zvonka, ale aj zvnútra. Ani v zime by sme nemali opomínať adekvátnu a kvalitnú výživu. Základom je, samozrejme, pitný režim, ktorý sa na pleti ihneď odzrkadlí.

„Niektoré dámy si zvyknú pleť pred odličovaním navlhčiť. Takýto postup je vhodný, no nie je nutný. Aj keď si už pleť odlíčime vatovými tampónmi, ktoré sú stále najlepšou voľbou, môžeme tvár ešte raz opláchnuť. Je to prínosné najmä vtedy, keď používame micelárnu vodu, ktorú (aj keď to výrobcovia neprikazujú) je vhodnejšie z tváre odstrániť vodou a pleť dočistiť čistiacim tonikom. „V zimnej sezóne odporúčam použiť na odlíčenie pleti čistiace mlieko, ktoré rovnomerne rozotriete jemnými krúživými pohybmi a odstránite navlhčenými tampónmi, prípadne pleť opláchneme vlažnou vodou a jemne usušíme. Dámy, ktoré používajú silné vrstvy makeupu, môžu tento krok zopakovať. Následne pleť dočistíte čistiacim tonikom, kým tampóny nie sú čisté. Tonikum pleť dočistí a normalizuje jej pH. Pri mastnejšom type pleti je možné použiť aj odličovacie gély alebo peny, ktorých konzistencia je veľmi príjemná,“ vysvetľuje Zuzka.

Čo sa týka čistenia pod odborným dohľadom, existuje niekoľko ciest, ako dosiahnuť dobré výsledky. Jednou z nich je mechanické čistenie pleti rukami odborníčky, ktoré zatiaľ nie je prekonané, a aj keď existuje niekoľko ciest, ako ho doplniť, zvyčajne sa samotnému mechanickému čisteniu nevyhneme. Pomocníkom v kozmetických štúdiách je napríklad skin-scrubber – prístroj na bezbolestné očistenie pleti, ale v prípade komplikovaných a aknóznych typov sa odporúča práve mechanické čistenie, alebo dočistenie.

V závislosti od typu pleti by sme kozmetický salón mali navštíviť približne raz do mesiaca. Citlivá suchá pleť potrebuje najmä výživné hydratačné kúry, mastnejšia aj pravidelné hĺbkové čistenie (v prípade komplikovaného stavu aj dvakrát do mesiaca). Približne od tridsiateho roku života je vhodné doplniť ošetrenia aj masážou, ktorá stimuluje elasticitu pleti. Masáž si môžeme urobiť aj v domácom prostredí, a to pokojne vtedy, keď na pleť nanášame krém, alebo peeling. Nikdy nezabúdajme ani na starostlivosť o krk a dekolt.

Prečo je čistenie také dôležité?

Len ak z pleti pravidelne odstraňujeme zrohovatenú vrstvu a odumreté bunky a udržiavame čisté póry, dokážu prípravky, ktoré na pleť nanášame, vniknúť naozaj hlboko a urobiť svoju prácu, pre ktorú sú určené. V domácom prostredí to znamená denné odličovanie (ráno i večer), ale tiež pravidelný peeling tváre. „Dámy so suchou, avšak nie vyslovene citlivou pleťou by si v mali peeling robiť približne raz za desať dní, tie so zmiešanou a normálnou ho môžu vykonať aj dvakrát do týždňa. Peeling nanášame na navlhčenú tvár jemnými krúživými pohybmi, aby sme podporili prekrvenie pleti a odstránili odumreté bunky. Produkty si opäť vyberajme podľa svojho typu pleti a tie z vás, ktoré preferujete prírodné prípravky, si môžete napríklad z medu, kozieho mlieka, ovsených vločiek a trstinového cukru urobiť svoj vlastný. Zimné obdobie je pre túto procedúru ako stvorené, je to vhodný čas zbaviť pleť odumretých buniek a pigmentových škvŕn. „Na to sú výborné aj chemické peelingy, ktoré zosvetlia pigmentácie, rozjasnia pleť, sťahujú rozšírené póry, vyhladzujú drobné vrásky. Pleť sa stáva pružnejšia a elastickejšia, je zdravá, vyrovnáva sa farba a reliéf pokožky. Nemenej dôležité je v domácom prostredí aj pravidelné nanášanie hydratačnej alebo výživnej masky (po peelingu), na ktorú by sme nemali zabúdať raz – dvakrát v týždni. Skvelé je využiť čas na vstrebanie jej aktívnych látok na oddych. Ľahnúť si do vodorovnej polohy a relaxovať pri knižke, či počúvaní hudby,” dopĺňa kozmetička.

A čo s tými vráskami?

Samotné hydratovanie pleti, teda výživa a starostlivosť, neprebieha len zvonka, ale aj zvnútra. Ani v zime by sme nemali opomínať adekvátnu a kvalitnú výživu. Základom je, samozrejme, pitný režim, ktorý sa na pleti ihneď odzrkadlí. Nedostatok pitného režimu sa okamžite prejaví aj popraskanými perami a suchosťou očného okolia. Pleť ale pozitívne reaguje aj na vhodný príjem vitamínu C, horčíka, zinku, železa a tiež vápnika a vitamínu D. Pestrá strava a v zime tanier plný ľahšie stráviteľnej, tepelne upravenej zeleniny, ovocia, s dostatkom živín a bohatou skladbou, je pre zdravú pleť neoceniteľným darom. Rovnako ako dostatočný pohyb, ktorý organizmus zbavuje škodlivých toxínov a pravidelné masáže pleti a dekoltu, ktoré ocenia najmä zrelšie ženy, ktorým sa na pleti začínajú ukazovať prvé vrásky. Keď sme pri tých vráskach, zaujímalo ma, kedy je ten správny čas začať sa cielene venovať aj tejto oblasti. Zuzka mi vysvetlila, že prvé vrásky sa začínajú tvoriť už okolo 2S. roku, čo je aj vhodný čas na zahájenie starostlivosti s prízvukom na zachovanie mladistvosti pleti. Samotné starnutie pleti má za následok stratu elasticity, aj podkožného tuku. Málokto vie, že pokožka je vekom tenšia, čo je aj dôvodom jej citlivosti a vzniku pigmentových škvŕn a hlbších vrások. „Začať treba s očným krémom proti vráskam (respektíve kozmetickým radom určeným na začínajúce vrásky). Ten do pokožky jemne vklepkávame. Koža v okolí očí je totiž veľmi tenká a nemá tukové podloženie. Preto sa prvé výraznejšie vrásky začínajú výrazne objavovať práve tam.

Následne, od tridsiatky – tridsaťpäťky, môžeme pridať aj anti-age krém pre mladšiu zrelú pleť. Samotné anti-age rady sú odstupňované podľa príslušnej vekovej kategórie a s pribúdajúcimi rokmi sú čoraz bohatšie na vitamíny, retinol, kyselinu hyalurónovú a iné výživné látky. Prípravky na pleť nanášame vždy v smere masážnych línií, nenaťahujeme pleť všetkými smermi, pretože nie všetky ťahy sú pre pleť priaznivé. Čelo – od stredu k spánkom. Horné viečko od vnútorného okraja k vonkajšiemu. Dolné viečko od vonkajšieho k vnútornému. Líca a brada – od stredu k spánkom. Krk – predná časť zospodu nahor, a bočné časti zhora nadol. V boji „proti vráskam“ majú výhody dámy s mastnejšou pleťou a skôr bucľatejšou tvárou. Nakoľko sa vekom pleť stenšuje, mastnejšia pleť prechádza do normálneho typu. Ženy so suchou pleťou by si mali na výživú dávať obzvlášť pozor, a to najmä z dôvodu, že suchá pleť inklinuje k tvorbe vrások, a to mimických i genetických. Najdôležitejšia je hydratácia pleti, či už formou séra alebo kvalitných krémov,“ dopĺňa Zuzka Sváková.

Šport a zima

V zimnom období je nutné prejť na iný rad starostlivosti. V tomto čase potrebuje naša pleť v prvom rade bohatú výživu. Ľahký hydratačný krém, ktorý sme si obľúbili v lete, teraz treba vymeniť za výživný, na vitamíny a minerály bohatý typ, skôr na olejovej báze, ktorý citeľne pleť vyživí.
V zimnom období je nutné prejť na iný rad starostlivosti. V tomto čase potrebuje naša pleť v prvom rade bohatú výživu. Ľahký hydratačný krém, ktorý sme si obľúbili v lete, teraz treba vymeniť za výživný, na vitamíny a minerály bohatý typ, skôr na olejovej báze, ktorý citeľne pleť vyživí.

V chladných mesiacoch je pleť stresovaná a zaťažená. Ako ju ochrániť, aby vydržala aj zimnú športovú aktivitu? Čo sa týka športu v zimnom období, všetko záleží od toho, či ho vykonávame v exteriéri alebo v interiéri. Vnútri, napríklad vo fitnes centre, je potrebné pleť pred športom očistiť mliekom, tonikom, gélom, a naniesť ľahký hydratačný krém, aby sa póry pri športe nezanášali špinou a make-upom, ktorý máme na tvári celý deň. Aj následne, po fyzickej aktivite, je dôležité pleť opláchnuť vodou a naniesť hydratačný krém. Počkať niekoľko minút a až potom na tvár naniesť make-up. V prípade športovania v prírode je okrem už spomínaného úvodného očistenia pleti dôležité nanesenie hutnejšieho ochranného krému. V salónoch nájdete aj ošetrenie pleti vhodné pre ľudí, ktorým trebárs počas zimy líca príliš rýchlo sčervenajú, ukazujú sa na nich viditeľné cievky. „Prostredníctvom tohto pravidelného cievneho ošetrenia je pleť výrazne nasýtená minerálmi a vitamínmi, a vďaka použitým výťažkom liečivých byliniek a ovocných kyselín výrazne zlepšujeme mikrocirkuláciu krvi v pokožke, obnovujeme elasticitu cievok, tzv. „cievna gymnastika“, vďaka ktorej sa rozpúštajú aj staré mikrotromby a pleť je krásne okysličená,“ hovorí Zuzka. Jej ruky sú mimoriadne šikovné a ja sa popri počúvaní oddávam príjemnej masáži pleti. Okrem užitočných informácií som sa napríklad dozvedela, že moja pleť je skôr zmiešaná a potrebuje pravidelné čistenie. Kombinácia vhodného ošetrenia pre citlivú a stresovanú pleť mi bola ušitá na mieru. Výsledkom bol prekvapivo viditeľný úbytok vrások, krajšia, elastickejšia a rozjasnená pleť a najmä dobrý pocit zo zdravia. Doma si uvedomím, že aj keď sa na svoju pleť pozerám každý deň a doprajem jej trebárs kvalitný rúž a make-up, pri ošetrovaní mám čo doháňať. A pritom, nie som už najmladšia a starostlivosť si moja pleť istotne zaslúži. A čo vy, venujete svojej pleti dostatočnú pozornosť?

 

Článok vyšiel v  decembrovom vydaní časopisu Fit&Štýl…